Aktuální informace ředitelky Koordinátora Integrovaného dopravního systému Olomouckého kraje

20.05.2020 / 13:03

Vážení rodiče,

s ohledem na omezený počet dětí prvního stupně a žáků devátých tříd pro nepovinnou prezenční výuku ve školách a stálé vedení majoritně zastoupeného distančního studia žáků základních a středních škol, bude i nadále do konce školního roku v rámci autobusové dopravy platit režim jarních prázdnin, tedy současný stav.

K tomuto kroku jsme se rozhodli mimo jiné i na základě seznámení se s pokyny MŠMT. Ty na ředitele škol přenáší povinnost zajištění ochrany zdraví žáků jako je zamezení shromažďování osob před školou, dodržování odstupu dvou metrů, organizování shromáždění žáků ve skupinkách a pracovat se skupinkou dětí musí pouze pověřený pedagog.

Tímto u většiny škol vzniká nejen problém s personálním zajištěním, ale také organizační problém, jelikož je potřeba zajistit návoz žáků do škol postupně, což veřejná doprava není schopna zajistit. Naopak, veřejná doprava při standardním provozu doveze žáky v čase nástupu do škol po celé délce linky ve stanovený čas a tím kumuluje žáky před školou. Ve stanovený čas odváží také děti ze škol, ale ty nyní končí mimo běžné časy a žáci by se opět před školou shromažďovali.

Při současném rozsahu je doprava do škol z více jak 90 % stále zajištěna a je jen otázkou, kolik žáků tyto spoje využije. Ostatní žáci řeší školu v rámci distančního studia a jsou i nadále v kontaktu se školou a výukou.

Děkujeme za pochopení.

Ing. Kateřina SUCHÁNKOVÁ, MBA