Beseda na téma „Diabetes mellitus“

01.03.2013 / 10:36

Beseda na téma „Diabetes mellitus“

Ve středu 30. ledna 2013 proběhla na naší škole pro žáky 4. a 5. ročníků zajímavá a poučná beseda týkající se onemocnění cukrovkou u dětí školního věku. Celou besedou nás provázela zdravotní sestra paní Zajíčková z dětské diabetologie Fakultní nemocnice Olomouc. Po úvodním slovu jsme shlédli animovaný výukový film pro děti trpící cukrovkou, v němž vystupoval MUDr. Hodný, který vysvětloval vznik a léčbu této nemoci zábavnou formou.  Takto jsme se dozvěděli spoustu zajímavých informací, o kterých bych se chtěl s vámi podělit.

Diabetes mellitus – takzvaná cukrovka – je onemocnění nadměrného množství cukrů v krvi. Toto onemocnění se může vyskytovat v každém věku a postihuje obě pohlaví. Diabetes mellitus  1.typu propuká nejčastěji v dětství nebo mládí a vzniká z důvodu nedostatečné produkce inzulínu, kde imunitní systém ničí buňky slinivky břišní, které produkují inzulín. Nemocní musí dbát na dostatek pohybu, vyváženou stravu a zdravý životní styl. Dále jsme se dozvěděli, že cukrovka není důsledek nadměrného konzumování sladkostí, ale neschopnost organismu vyrovnat se se zpracováním nadměrného cukru v krvi. Proto se musí dodržovat pravidelný přísun potravin o malém množství(5 - 6x denně). Pacienti se neobejdou bez pravidelných dávek inzulínu, který se aplikuje pomocí injekčního pera do oblasti paže, stehna nebo břicha 3-6x denně. K tomu, aby pacienti věděli, jakou dávku inzulínu použít, potřebují glukometr. Byli jsme dále upozorněni na stav, kdy nemocní mohou upadnout do hypoglykémie (nízká hladina cukru), která se projevuje pocitem hladu, závratěmi, bušením srdce nebo zmateností. V tomto případě je potřeba dodat neprodleně tělu tzv. rychlé cukry v podobě sladkého nápoje nebo kostky cukru.

Na konci besedy zdravotní sestra odpověděla na řadu otázek žáků. Na úplný závěr bych chtěl poděkovat paní Zajíčkové, že si v dnešní uspěchané době udělala na nás čas a přijala pozvání na tuto besedu. V neposlední řadě poděkování také patří paní Benešové, která nám pomohla zajímavé setkání uskutečnit.

Mgr. Ivan Zima

img00001 img00002 img00003 img00004 img00005 img00006 img00007 img00008 img00009 img00010 img00011 img00012 img00013 img00014