DPS Mládí v Revúci

07.06.2017 / 16:42

DPS Mládí v Revúci

Jak jistě víte, letos slavíme 50 let družby se slovenským městem Revúca. Při této příležitosti se ve dnech 17.–20.5.2017 na Slovensko vypravili i členové a členky Dětského pěveckého sboru Mládí, aby tak navázali na svoje předchůdce, kteří se do Revúce podívali v letech 1971 a 1975 a pak ještě potřetí v roce 1987 se svou sbormistryní Boženkou Halvovou. Vnímavý čtenář si jistě povšiml sedmiček v datech. Téměř na den přesně po 30 letech navštívil DPS Mládí Revúcu počtvrté ve své historii. Pro většinu z nás to byla první návštěva tohoto krásného města. Děti bydlely v rodinách svých revúckých kamarádů, se kterými navázaly kontakt přes internet již před cestou. Všichni jsme se do Revúce moc těšili už od zimy, i tak bylo první setkání maličko rozpačité. Dostalo se nám ale milého přivítání, a tak tréma brzy opadla.

Čtvrtek se nesl ve znamení kultury. Nejprve se děti ve škole podívaly do vyučovacích hodin, zatímco dospělí – paní učitelky M. Vagnerová, M. Kinštová, I. Navrátilová, paní ředitelka Z. Absolonová a pan klavírista J. Absolon – byli přijati na radnici panem viceprimátorem. Následovala generální zkouška na odpolední slavnostní akademii. Hned po obědě jsme zazpívali na vernisáži výstavy „Svet okolo nás“, na které se podíleli žáci obou škol – ZŠ Vítězná Litovel a ZŠ J. A. Komenského Revúca. Výstava stále probíhá v Muzeu Prvého slovenského gymnázia. Krásný zážitek jsme si odnesli především ze slavnostní akademie. Publikum shlédlo vystoupení mažoretek, tanečníků a tanečnic, včetně baletního vystoupení naší sboračky Adély Pravdové, dětského divadelního souboru, školního sboru z Revúce a DPS Mládí, které bylo oceněno potleskem ve stoje. Na závěr akademie sboráčci z obou škol zazpívali společnou píseň Príbeh nekončí, jejíž symboliku jistě není třeba komentovat.

Páteční den nás probudil sluníčkem a pozval na návštěvu Národního parku Muráňská planina, kde se na veliké louce pasou koně vyšlechtěné pro práci se dřevem přímo na tomto místě. Odtud to bylo už jen kousek lesem a do kopce na Muráňský hrad, třetí nejvýše položený hrad na Slovensku. Nádherný výhled do kraje nám byl odměnou za trošku námahy. Odpolední zahradní párty se společenskými hrami byla milou tečkou za nabitým programem, který nám naši revúčtí přátelé nachystali. Sobotní loučení se spoustou slziček a vzájemně předaných dárků nikoho nenechalo na pochybách, že se určitě nevidíme naposledy. Naše kamarády přivítáme v Litovli příští rok v červnu.

Chtěla bych poděkovat rodičům všech sboráčků za jejich podporu, stejně tak jako všem sponzorům, vedení naší školy a Městu Litovel.

Mgr. Iveta Navrátilová

sbormistryně DPS Mládí při ZŠ Vítězná Litovel