EVROPSKÝ DEN JAZYKŮ

15.10.2013 / 16:19

Kopie - evropsky_den_jazyku2011

Evropský den jazyků (EDJ) si každoročně připomínáme 26. září.  Na naší škole už proběhlo u příležitosti tohoto dne komunikace, sounáležitosti a spolupráce nepřeberné množství aktivit (soutěže ve znalosti zeměpisu a anglického jazyka, tvorba komiksů, zpívání) a projektů (Poznáváme Evropu, Ochutnáváme Evropu…). Co jsme tu zatím neměli, je anketa. Úžasná příležitost, jak si zavzpomínat na prázdninové cesty a zážitky a také se dozvědět něco o tom, kam nejčastěji směřují naše prázdninové cesty a jak se na nich domlouváme.

Společně se žáky devátých tříd jsme vytvořili dvojjazyčný (česky a anglicky) anketní lístek, se kterým opět deváťáci (ve dvojicích případně trojicích) ve čtvrtek 26. září druhou vyučovací hodinu navštívili všechny třídy naší školy, aby dětem položili několik všetečných otázek – kam cestovali o prázdninách, jaký jazyk používali při dorozumívání a jestli dobře rozuměli všemu, čemu potřebovali rozumět.

Anketu jsme obohatili o rozhovor s panem učitelem Václavem Novákem, který byl pravděpodobně z nás všech nejdál, a to až v Kanadě.

Anketu zpracovali také deváťáci (určitě měli letos s EDJ nejvíc práce, ale my jsme si řekli, ať si to u nás ve škole ještě naposledy užijí). Její výsledky najdete na našich webových stránkách a ten, kdo raději listuje, nechť si zakoupí za pouhých 10,-Kč náš skvělý školní časopis Prskavka, ve kterém se taktéž o všem podstatném dočtete.

Miloslava Flášarová

anketní lístek

graf zpracovaný Kristýnou Vaňkovou z 9.B

graf zpracovaný Denisem Vařekou z 9.B

Kanada nás baví

Rozhovor Katky Čamkové z 9. B s panem učitelem Novákem o jeho prázdninové cestě do Kanady.

Katka:                       Jak jste cestoval do Kanady?

Pan učitel:    S manželkou letadlem z Frankfurtu nad Mohanem v Německu do        Calgery. Cesta trvala asi 9 hodin.

Katka:            Kolik stála letenka?

Pan učitel:    21 000,-Kč tam i zpět.

Katka:                       Proč právě do Kanady?

Pan učitel:    Jeli jsme navštívit syna, který tam už asi rok a půl pracuje (trhá třešně, uklízí).

Katka:                       Kde jste bydleli?

Pan učitel:    Bydleli jsme s manželkou v synově garsonce, kterou si koupil, když do Kanady přijel.

Katka:                       Jací jsou v Kanadě lidé?

Pan učitel:    Lidé jsou úžasně příjemní, milí, stále usměvaví. Už na letišti při příjezdu se kolem nás seběhla spousta lidí a nabízeli nám pomoc, byli ochotni nám poradit.

Nejčastěji jí maso (steaky) a pořád grilují – na zahradě, na terase, v domě, všude mají grily.

Nejlevnější v Kanadě jsou benzín, parkovné a vstupy.

Katka:                       Děkuji za rozhovor.