Exkurze 8. a 9. ročník - PVE Dlouhé Stráně a planetárium Brno

19.06.2019 / 15:48

Exkurze 8. a 9. ročník - PVE Dlouhé Stráně a planetárium Brno

Jako každým rokem jsme uspořádaly exkurze v rámci výuky fyziky pro osmáky a deváťáky. Ve čtvrtek 9. května 2019  absolvovali  žáci 8. tříd exkurzi, která začínala ve Velkých Losinách, kde jsme si prohlédli jednu z nejstarších dosud pracujících ručních papíren v Evropě. Nejprve jsme navštívili muzeum ruční papírenské výroby a poté přímo pracoviště, na kterém jsme na vlastní oči viděli výrobu papíru tradičním postupem z bavlny a lnu.

Po krátké prohlídce lázeňského městečka Velké Losiny jsme autobusem přejeli do areálu přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, která je vodní elektrárnou s největším celkovým instalovaným výkonem a s největším spádem v ČR. Nejdříve jsme navštívili informační centrum, kde nás seznámili se stavbou a s principem činnosti tohoto ojedinělého vodního díla. Poté jsme přešli do podzemí elektrárny přímo do kaverny turbín.

Na závěr jsme autobusem vyjeli přes dolní nádrž až k horní nádrži na hoře Dlouhé Stráně, která se nachází v nadmořské výšce 1350 m. I přes deštivé počasí a mlhu, která nám znemožnila výhledy na Jeseníky, jsme si exkurzi užili a získali plno nových poznatků.

Dne 11. 6. 2019 se zúčastnily třídy 9. A, B výchovně vzdělávacího programu Planety v planetáriu v Brně. Žákům bylo představeno spoustu zajímavostí z oblasti astrofyziky           a nejnovějších poznatků z oblasti objevování vesmíru člověkem. Dopoledne absolvovali prohlídku stálých expozic kasemat v muzea města Brna na Špilberku. Žáci byli velmi spokojeni s náplní programu. Nadšeni byli i z mladých animátorů, kteří je celým programem provázeli. V závěru následoval krátký rozchod, kdy se žáci občerstvili a odpočinuli si a mohli si o tom, co viděli, a co je zaujalo, popovídat.

J. Janowiaková, R. Šinclová