Deprecated: Methods with the same name as their class will not be constructors in a future version of PHP; MailToEncode has a deprecated constructor in /var/www/clients/client13/web29/web/_common/common.php on line 488 Exkurze PVE Dlouhé Stráně a Ruční papírna Velké Losiny - ZŠ Vítězná Litovel

Exkurze PVE Dlouhé Stráně a Ruční papírna Velké Losiny

14.06.2013 / 13:54

Exkurze PVE Dlouhé Stráně a Ruční papírna Velké Losiny

Ve čtvrtek 6. června 2013 absolvovali žáci 8. tříd exkurzi, která doplnila a zpestřila výuku fyziky. První zastávka byla ve Velkých Losinách, kde jsme si prohlédli jednu z nejstarších dosud pracujících ručních papíren v Evropě. Nejprve jsme navštívili muzeum ruční papírenské výroby a poté přímo pracoviště, na kterém jsme na vlastní oči viděli výrobu papíru tradičním postupem z bavlny a lnu.

Po krátké prohlídce Velkých Losin jsme autobusem přejeli do areálu přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně, která je vodní elektrárnou s největším celkovým instalovaným výkonem a s největším spádem v ČR. Nejdříve jsme navštívili informační centrum, kde nás seznámili se stavbou a s principem činnosti tohoto ojedinělého vodního díla. Poté jsme přešli do podzemí elektrárny přímo do kaverny turbín.

Na závěr jsme autobusem vyjeli přes dolní nádrž až k horní nádrži na hoře Dlouhé Stráně, která se nachází v nadmořské výšce 1350 m. Přestože počasí nebylo ideální a v krásných výhledech na okolní Jeseníky nám bránila mlha, exkurze se nám moc líbila a  obohatila nás o spoustu zajímavých zážitků a poznatků.

Mgr. J. Janowiaková

DSC_0006 IMG_7360 IMG_7365 IMG_7375 IMG_7383 IMG_7386 IMG_7395 IMG_7403