Exkurze třídy 9. C – Lékaři bez hranic – Brno – 2. 5. 2017

06.06.2017 / 12:30

Exkurze třídy 9. C – Lékaři bez hranic – Brno – 2. 5. 2017

Organizace Lékaři bez hranic ( www.lekari-bez-hranic.cz ) je jednou z největších humanitárních organizací na světe, byla založena před více než 45 lety skupinou francouzských lékařů a novinářů z přesvědčení, že na lékařskou péči má právo každý člověk bez ohledu na pohlaví, rasu, náboženství, přesvědčení nebo politickou příslušnost. Je organizací nestrannou a nezávislou.

Lékaři bez hranic pomáhají ve více než šedesáti zemích světa postižených válkami, epidemiemi nebo přírodními katastrofami, ale také všude tam, kde je absence jakékoliv zdravotnické pomoci. V roce 1999 za svou činnost získali Nobelovu cenu míru. V současné době pracuje na misích po celém světě 21 českých lékařů.

Na jejich brněnské prezentaci měly děti možnost prohlédnout si polní nemocnici a uprchlický tábor, vyzkoušet si první pomoc – masáž srdce, ochutnat výživu pro děti ohrožené podvýživou, zkusit jaké to je nést na hlavě desetilitrový barel s vodou a spoustu dalších věcí, které nás v našem civilizovaném světě míjejí.

Je dobré si uvědomit, že ne pro nějakou zanedbatelnou část světa, ale pro většinu populace na Zemi, není samozřejmostí dům z cihel, tekoucí voda, teplo, zdravotní péče, léky, dokonce ani jídlo. Že 65 milionů lidí je v dnešní době na útěku před válkami a chudobou. Že žijeme ve světě obrovských rozdílů. A každý, kdo může pomoci, by pomoci měl. Je to věc svobodné vůle, ale také svědomí. Nebuďme lhostejní.

Proto jsme se žáky 9. C tuto výstavu navštívili.

Miloslava Flášarová