Film V síti u nás ve škole

15.10.2021 / 14:22

„A nevadí, že je mi dvanáct?“ Tato věta zaznívala asi před rokem a půl z televizních obrazovek několikrát denně, a to v souvislosti s uvedením nového celovečerního dokumentárního filmu režisérů Víta Klusáka a Barbory Chalupové „V síti“ do kin. Čím se stala úvodní věta filmu tak alarmující? Tři mladé herečky představující dívky ve věku 12 let čelily v průběhu natáčení 2 458 potenciálním predátorům. Film se totiž zabývá závažným tématem zneužívání dětí na internetu. Jeho zkrácená šedesátiminutová verze je určena právě pro děti od 12 let. Kromě autentických scén nabízí návody, jak se na sociálních sítích chovat, co dělat, když… a čeho se určitě vyvarovat.

Uvedení filmu do kin překazila koronavirová krize. Kina byla uzavřena, takže přestože jsme měli ve škole snahu dětem film zprostředkovat, v roce premiéry se nám to nepovedlo. Až letos byla školám nabídnuta streamová projekce tohoto závažného díla, které se promítá po celém světě.

Během dvou dnů shlédlo film 170 žáků sedmých až devátých tříd naší školy. A zúčastnili se i následné on-line besedy s režisérem filmu. Naše děti se pohybují ve virtuálním světě internetu daleko víc než my dospělí a často si s nástrahami tohoto prostředí neví rady. O to víc jsem přesvědčena o užitečnosti celého projektu. A rozhodně bych film doporučila i rodičům.

Miloslava Flášarová, ŠMP

7.A 1 7.B 7.C 1 7.C 2 7.D 2 8.A 1 8.A 2 8.B 1 8.B 2 9.A 1 9.A 2 9.B 1 9.B 2