Hodina konverzace s rodilou mluvčí

21.11.2014 / 8:53

Hodina konverzace s rodilou mluvčí

Anglický jazyk se v současnosti pomalu stává povinnou výbavou každého člověka. Bez znalosti angličtiny se v globálním světě člověk stává bezmocným. Dnešní děti mají oproti svým rodičům výhodu, že se začínají učit anglicky už od útlého věku. Na prvním stupni si s angličtinou zatím jen hrají. Na druhém stupni se ale tento předmět stává jedním z nejtěžších. Musí zvládnout složitou gramatiku, náročné poslechy a naučit se velké množství slovíček. Jednou z nejnáročnějších disciplín je ale schopnost vyjádřit se. S mluvením bojuje úplně každý. I pro mě, celkem zkušenou učitelku jazyků, je nejtěžší moje žáky rozmluvit. Možná je to tím, že mluvím česky a žáci tak mají pocit, že se nemusí v hodinách anglického jazyka tolik snažit. Rozhodla jsem se tedy, že je vhodím do vody bez ohledu na to, jak dobře umí plavat. Ve čtvrtek 13. listopadu jsem v rámci Konverzace anglického jazyka vyrazila s žáky 8. a 9. tříd do Olomouce na jazykovou školu Uplift, která nám ochotně zapůjčila prostory k tomuto „experimentu“. Tady jsme měli domluvenou hodinu s rodilou mluvčí. Žáci se napůl těšili, ale zároveň měli obavy, jak to zvládnou. Trisha, naše americká lektorka, ale všechny jejich obavy brzy zahnala a získala si všechny svým optimismem a perfektně připravenou hodinou. Všichni žáci šli do všech aktivit naplno a s velkým nadšením. Když hodina skončila, děti oblehly Trishu a ještě dlouhou chvíli ji zpovídaly. Konečně mohly využít hodiny dřiny, kdy do sebe soukaly anglická slovíčka a gramatiku a otestovaly si, jak jsou na tom se svojí angličtinou v praxi. To, že měl náš výlet za rodilou mluvčí úspěch, nejlépe vystihuje dotaz, kdy zase vyrazíme a přání, že by takovou hodinu chtěly absolvovat častěji.

Alena Faltová

RIMG0395 RIMG0399 RIMG0400 RIMG0401 RIMG0405 RIMG0406 RIMG0408