Májový koncert DPS Mládí a DPS Benjamínek

07.09.2018 / 21:34

Májový koncert DPS Mládí a DPS Benjamínek

Tradiční májový koncert DPS Mládí a DPS Benjamínek se konal v lehce napjaté atmosféře z horka posledních dnů měsíce května, a to ve čtvrtek 31. května 2018. Kdo však vyměnil plavky a sluneční brýle za slavnostní šat a procházku lesem nebo na koupaliště za Velký sál Záložny, určitě nelitoval. Oba pěvecké sbory svými pěveckými a tentokrát i hereckými výkony dojaly mnohé z diváků a určitě přesvědčily všechny přítomné v sále o dobré práci na ZŠ Vítězná.

Koncert byl zahájen vzpomínkou na paní učitelku Boženu Halvovou, která bezmála před šedesáti lety pěvecký sbor na škole založila a která nás začátkem tohoto roku opustila navždy. Díky paní učitelce Ivetě Navrátilové, která po paní učitelce Halvové převzala vedení sboru (a posléze také sbor přípravný, dnes DPS Benjamínek), sbor nikdy nepřerušil svoji činnost. Co víc, stále se oba sbory zlepšují, stále přicházejí s novými nápady a inscenacemi, prostě je to stále baví a to je znát.

Koncert zahájil DPS Benjamínek, složený z dětí prvních až čtvrtých tříd, dvěma moravskými lidovými písněmi, na něž navázal šňůrkou perliček od známých českých autorů písní. Poté byl
na pódiu vystřídán DPS Mládí, jehož členy jsou žáci pátých až devátých tříd. Jejich repertoár je opravdu bohatý – od písní lidových ke sborovým úpravám populárních písní, děti si však s chutí zazpívají i skladby starých mistrů či spirituály. Dvěma úžasnými sóly, při kterých naskakovala husí kůže, se představily žákyně devátého ročníku – Veronika Rozmanová a Valerie Pětvalská.

Každý rok pro nás mají oba sbory nějaké překvapení. Letos paní učitelka Navrátilová s dětmi nacvičila operku – malou operu O Červené Karkulce z autorské dílny Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř, kterou všichni známe z pohádky Tři bratři, a v níž zazářily mnohé sólové hlasy z DPS Mládí, ale i nadšená podpora hlasů obou sborů – malého i velkého. Operku doprovodili: na klavír pan Jiří Absolon, na housle paní Alena Tichá, na kytaru pan učitel Petr Obšil a na bicí pan Radim Ilek.  Úspěch tohoto představení u publika nebyl o nic menší než úspěch muzikálů Mauglí, Liška Bystrouška, Ferda Mravenec a dalších, pod jejichž uvedením na litovelskou scénu byla podepsána paní učitelka Božena Halvová. I tato inscenace byla věnována jí.

Potlesk a dojetí nebraly konce, zvlášť když se k děkovačce připojily kytičkou
pro překvapenou paní učitelku Navrátilovou odcházející deváťačky.

Děkujeme nejen všem muzikantům, kteří na koncertě doprovodili oba sbory, ale také všem rodičům, babičkám a dědečkům a dalším přátelům dětského sborového zpěvu za jejich podporu a budeme se těšit na shledanou na dalších koncertech a vystoupeních.

Miloslava Flášarová

BEK9A8791 BEK9A8801 BP5314795 BP5314818 BP5314821 MEK9A8807 MEK9A8808 P5314862 P5314869 P5314877 P5314901 P5314910 P5314915 P5314921 P5314928 P5314931 P5314932 P5314940 QP5314942 ZP5314952