Manufaktury žáků 7.B ve výuce dějepisu na dálku

06.05.2020 / 5:14

Žáci se během domácí výuky dozvěděli, co je to manufaktura. Jako dobrovolný domácí úkol si měli představit, že si mohou vytvořit svou vlastní manufakturu a popsat ji, jak by vypadala. Přikládám příklady manufaktur žáků 7. B :-)

Mgr. Zuzana Absolonová

1.      TEREZA NĚMCOVÁ

Manufaktura (z latinského manu facere pracovat rukama) je velká dílna, ve které je práce rozdělena mezi velký počet dělníků, z nichž každý dělá jen dílčí úkony, a to bez významného využití strojů.

Moje manufaktura by vyráběla balzámy na rty a jmenovala by se Sweet lip.

První pracovník by dělal směs na balzám, druhý by tu směs nalil do forem, třetí by vychladlou směs dal do kelímků na balzám, pátý pracovník by nadepisoval kelímek a šestý by je balil. Já bych se starala o vývoj nových příchutí a o administrativu.

2.      MICHAL CHMELAŘ

Moje manufaktura by vypadala asi takhle (na židle):

1. Tesař uřeže a vyhladí části židle.
  2. Ty pak přejdou k malíři, který je nalakuje.
  3. Části jsou poslané k čalouníkovi, který udělá potřebné čalounění, aby se na židli dobře sedělo.
  4. Části jsou poslané k tesaři, který je spojí.
  5. Malíř židli dozdobí vybranými, drobnými malbami.
  6. Poté, co barva uschne, židle jde na trh.

3. FILIP DOKOUPIL

Moje manufaktura (šití bot):

Byla by to velká prosklená hala, která by byla rozdělena na 5 častí. V 1. části je sklad surových materiálů, v 2. stříhání kůže do tvaru bot, 3. šicí dílna a v 5. kontrola a sklad.

4.      HLADÍKOVÁ NATÁLIE

Šití oděvů: jeden dělá střih oděvů, druhý šije, třetí žehlí, čtvrtý skládá a další balí a šestý expeduje a tak to jde dál... až do obchodu.

5.      JIŘÍ KUČKA

Moje firma bude vyrábět telefony:

Jeden bude dělat tělo mobilu, druhý displej, třetí bude dělat vnitřní díly, čtvrtý bude testovat, pátý balit.

6.      NINA ŠIMÚNKOVÁ

Moje manufaktura: VÝROBA KOZÍCH SÝRŮ

Vlastním statek, ve kterém mi Liduška podojí kozy. Otík mi mléko přefiltruje na strojích a předá jej Marušce, která z mléka na stroji vyrobí tvaroh, pro který si přijde Pepík a začne vyrábět sýr. Až nastane vhodný čas, Janička mi hotový sýr zabalí. Já si sýr u kolegů vyzvednu, naložím si jej do auta a rozvezu po obchodech.

Všechny nás to náramně baví.

IMG-20200503-WA0005[1]