Matematický klokan 2021

29.03.2021 / 23:41

Klokan online? V naší škole žádný problém.

Soutěž Matematický klokan se za normální situace koná vždy v březnu. V loňském školním roce už jsme měli na stole termín a přístupové kódy k zadání, když došlo k úplnému uzavření škol. Soutěž se několikrát odkládala, až nakonec neproběhla vůbec. Prostě už na ni nevybyl prostor.

Letos však byla situace zcela jiná. V online vzdělávání jsme udělali velký krok kupředu, takže zadat dětem soutěžní úlohy tímto způsobem byla hračka. Snad jen pro ty nejmenší (kategorie CVRČEK), kteří se zatím s výpočetní technikou teprve seznamují, by to bylo docela obtížné. Už jen proto, že loňský ročník neproběhl, takže ani letošní třeťáčci se ještě nikdy soutěže nezúčastnili, neměli tudíž žádnou zkušenost s vyplňováním odpovědních tabulek (kategorie CVRČEK je určena žákům 2. a 3. tříd).

V té o stupínek vyšší úrovni (KLOKÁNEK – 4. a 5. třída) už však byla účast docela vysoká. Soutěže se online zúčastnilo 48 žáků a nejlepší z nich, Richard Horák z 5. B třídy, dosáhl na 103 body z celkových 120, což je velký úspěch. Na druhém místě skončil Mikuláš Vícha s 93 body, rovněž z 5. B, a na třetím pak Vojtěch Mohler z 4. B třídy, který získal celkem 89 bodů. Gratulujeme.

Na druhém stupni byla účast slabší. V kategorii 6. – 7. tříd (BENJAMÍN) se do soutěže zapojilo celkem 22 žáků a na stupně vítězů dosáhli: 1. Kristýna Vočková z 6. C (78 bodů), 2. Lukáš Smékal z 6. D (75 bodů), 3. Valerie Mikulková z 6. C (68 bodů). Jim i zbývajícím devatenácti soutěžícím patří dík za to, že se nebáli a s nelehkými úlohami se statečně poprali.

Nejslabší účast zaznamenala kategorie žáků 8. – 9. tříd (KADET). Deváťáci mají v současné chvíli plné hlavy starostí s přijímacími zkouškami, zůstali tedy osmé třídy a do soutěže se zapojila jediná – 8. A. Moc jim za to, že to nevzdali, děkuji. A jak to dopadlo? S 80 body na nejvyšší stupeň dosáhla Zuzana Vařeková, stříbrnou medaili si s 66 body odnesl Jakub Navara, bronz patří Tereze Kubíčkové za zisk 65 bodů.

Ještě jednou velký dík všem zúčastněným. Doufejme, že příští ročník už proběhne tak, jak má.

Miloslava Flášarová