Mladí Globalisté nejen na věži

03.05.2013 / 14:09

Naposledy se s vámi chceme podělit o zážitky ze schůzek Mladých Globalistů. Čtvrtek 18. dubna se probudil do krásného slunečného dne a nás čekal výstup na věž litovelské radnice a setkání s představiteli města. Z výšky asi šedesáti metrů (celá věž měří 72 m a je nejvyšší věží na řece Moravě) se nám naskytl nádherný výhled nejen na město Litovel, ale také na její krásné a neopakovatelné okolí s hradbou Jeseníků na severu a s úrodnými poli na jihu táhnoucími se až k Olomouci. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých věcí. Například, že ve věži bydlel strážný, který měl za úkol hlídat, zda v okolí nehoří a navíc byl učitelem hudby; kde byla městská šatlava a že jméno ramene řeky Moravy, které protéká pod radnicí  - Nečíz je odvozeno od staroslovanského nečíti, tedy téci.

Po tomto náročném výstupu nás přivítali na Střední odborné škole. Proč právě tam? Zaprvé – jejich studenti chodili na schůzky s námi a zadruhé – pečou tam úžasné dobroty a my jsme je mohli ochutnat. To hlavní, proč jsme se sešli, nás však teprve čekalo. Dva členové Rady města, paní Hedvika Weberová a pan Petr Šrůtek přišli za námi, aby nám odpověděli na naše všetečné otázky. Zajímalo nás například, kdy bude otevřené městské koupaliště, zda se připravuje rekonstrukce litovelského náměstí, jak je to s tříděním odpadů v Litovli a s opravou některých silnic. Představitelé města na všechny otázky trpělivě odpovídali a my jsme měli pocit, že už jsme opravdovými občany.

Poslední schůzka se odehrávala v lese. Vlastně měla být už v březnu, ale protože nám počasí v tu dobu nepřálo, odložili jsme ji. A to bylo dobře. 25. dubna už byl les opravdu jarní, začínaly se zelenat stromy i keře – spousta odstínů zelené v paprscích jarního sluníčka a pestrý koberec jarních květů – žluté orseje, modré, fialové a růžové dymnivky, bílé sasanky. Start jsme měli u lovecké chaty Doubrava. Pan Mgr. Václav Polášek z CHKO nám byl skvělým průvodcem. Víme už, jaké stromy jsou pro náš les nejvhodnější, proč se tady znovu usadil bobr evropský, a když budeme mít štěstí, že můžeme zahlédnout pasoucí se srny nebo jednoho z asi 30 ledňáčků, kteří v povodí Moravy žijí. Vy, kdo jste v lese dlouho nebyli, nechejte počítač jedno odpoledne odpočívat a vydejte se do lesa. Stojí to opravdu za to.

Miloslava Flášarová a Mladí Globalisté

MLADI GLOBALISTI - VEZ (1) MLADI GLOBALISTI - VEZ (2) MLADI GLOBALISTI - VEZ (3) MLADI GLOBALISTI - VEZ (4)