Mladí Globalisté podruhé

20.03.2013 / 15:28

Mladí Globalisté podruhé

Únor je za námi a nejen únor, ale také naše setkání s pracovníky Technických služeb a Městského klubu. A opět bylo o čem přemýšlet.

V sídle Technických služeb jsme se sešli 7. února. Pěkně jsme se prošli, protože Technické služby sídlí až na konci města, na ulici Cholinské. Stálo to ovšem za to. Většina zaměstnanců zůstala kvůli nám i po pracovní době, aby nám předvedli veškerou techniku, se kterou po celý rok, v zimě, v létě, udržují životní prostředí našeho města. Dokonce jsme měli možnost podívat se na město Litovel z výšky 15 metrů, do které dosahuje plošina jednoho z jejich aut. Chce se mi říci, že to jsou opravdoví ekologové, protože bez nich bychom se topili v hromadách odpadků a špíny, v zimě bychom se mnohdy nedostali kvůli sněhu a ledu z domu, v létě udržují zelené plochy našeho města. A víte, že na ně za to mnozí občané ještě láteří? Asi by potřebovali dostat do rukou lopaty, aby poznali, co je to těžká práce.

Také exkurze ve sběrném dvoře byla zajímavá. Už víme, proč je nutné třídit odpad. Člověk ho v naší zemi vyrobí asi 210 kg za rok. Dovedete si představit tu hromadu?

Za 14 dní nás čekala úplně jiná zkušenost. Na městském klubu jsme byli svědky toho, jak vzniká písnička a jak hudba a hezký zážitek ovlivňují celý náš život. Pan doktor Schmalz, známý litovelský ochotnický divadelník, se svým kolegou muzikantem a ochotnickým hercem Karlem Kaderkou zhudebnili tři básničky našich spolužáků (Denise Vařeky, Vaška Pinkavy a Radka Šmoldase) a zahráli a zazpívali je dokonce ve třech různých stylech (country, blues a hip hopu). A nejen to. Krásně nás vtáhli do svého programu a ukázali nám, jak hudba dokáže vyjádřit všechny lidské nálady. Vyzkoušeli jsme si to takříkajíc na vlastní kůži.

Naše nálada stoupla během jejich vystoupení o 100 procent a my už teď víme, že k životu patří nejen věci potřebné jako je jídlo, voda, oblečení, ale také věci, které dělají náš život hezčím a bohatším: hudba, divadlo, knížka, obraz, hezký hrníček, váza a dobré slovo.

Vaši Mladí Globalisté Lenka, Adéla, Vašek a Radek

Fotografie 010 Fotografie 011 Fotografie 013 Fotografie 021 Fotografie 026 Fotografie 028 Fotografie 036