Návštěva zámku v Lánech

14.09.2018 / 13:42

Návštěva zámku v Lánech

Velmi pozdní návrat z výletu, který způsobily dopravní komplikace na cestách, nám rozhodně nemůže smazat zážitky z návštěvy letního sídla českých prezidentů - zámku Lány. Dne 6. září zájemci z 5. až 9. tříd využili nabídky pro školy od Kanceláře Pražského hradu k prohlídce tohoto symbolu republiky. Zámek je běžně veřejnosti nepřístupný, po sedmi letech byl otevřen k výročí vzniku republiky. Zájem škol byl obrovský, a i když jsme museli na prohlídku čekat, vyplatilo se. Nejprve nás průvodce přivítal a pohovořil o historii zámku. Pak jsme po dubovém schodišti vystoupali do haly, kde rád odpočíval T.G. Masaryk, a dál jsme procházeli společenským sálem s prostřenými stoly, hudebním salonem, modrou jídelnou, žlutým salonem s portréty arcivévodů a knihovnou. Velmi nás zaujala samotná Masarykova pracovna. Všechny místnosti byly nádherně vyzdobeny živými kyticemi. Navštívili jsme také přilehlý barokní kostel a prošli jsme se zámeckým parkem. V jeho areálu jsme viděli rybník, "Lví" kašny navržené architektem Jožem Plečnikem, prezidentské lavičky a palmový skleník. Slunečné počasí umocnilo krásu zámku a jeho okolí a my si tak uvědomili důležitost tohoto místa, kde se od roku 1921 utvářely naše novodobé dějiny.

Mgr. Halka Verna

2 7 8 13 15 IMG_20180906_113541_1 IMG_20180906_120753_1 IMG_20180906_130647_1