Poznávací zájezd do Osvětimi a Březinky

04.04.2014 / 12:45

Poznávací zájezd do Osvětimi a Březinky

V letošním roce si připomínáme smutné 75. výročí vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava, tedy dobu, kdy byla naše země okupována fašistickým Německem. Celkem 62 žáků vyšších ročníků ZŠ Vítězné se rozhodlo seznámit se s hrůzami 2. světové války, s holocaustem a nacismem na vlastní oči. Dne 1. 4.2014 jsme navštívili bývalé koncentrační tábory Osvětim – Březinka, kde za války přišlo o život přes 1,5 milionu lidí z různých zemí Evropy, převážně Židů. Prošli jsme známou branou s nápisem „Arbeit macht frei „ (Práce osvobozuje), prohlédli si budovy, kde vězni přežívali, spalovnu, plynovou komoru, viděli jsme dobové fotografie, dokumenty  i osobní věci lidí, kteří zde zahynuli. Průvodkyně nám vyprávěla o historii tábora, režimu vězňů, jejich práci, krutých životních podmínkách a lékařských pokusech. Vyprávění a vystavené exponáty v nás vyvolávaly mrazení a vháněly slzy do očí, přesto byl poznávací zájezd cennou praxí do jinak spíše teoretické výuky dějepisu. Smutné kapitoly našich dějin je také třeba poznat, aby byly pro nás výstrahou a mohli jsme se z nich poučit.

Mgr. Halka Verna

DSCF0612 DSCF0631 DSCF0644