Projekt Minisčítání

04.02.2013 / 15:12

Žáci naší školy se zúčastnili projektu Minisčítání
Projekt přizpůsobil ČSÚ dětskému vidění světa a základ tak tvořila témata, která jsou dětem blízká. Vůbec tedy nešlo o otázky na bydliště, národnost apod. jako v reálném sčítání lidu. Projektu se zúčastnili všichni žáci od 5. do 9. ročníku. V hodinách informatiky vyplňovali on-line dotazníky s osmnácti otázkami. Vybírali z několika možností – např. jakým způsobem se domlouvají s ostatními lidmi, jakou formou se nejraději dovídají o zajímavém příběhu, který předmět by si vybrali na pustý ostrov, kterou nadlidskou schopnost člověka by si nejraději vybrali,… Ale také na otázky kolik lidí žije v jejich domácnosti, jestli znají rodiště obou rodičů, jak často se vídají s babičkou, zda-li třídí odpad…. Naše škola se tak stala jednou z 225 zapojených ze všech koutů ČR.
Naši žáci se vyplňováním dotazníků a vyhodnocováním výsledků učili, co vlastně umí statistika, k čemu je dobrá a na jakých principech pracuje. Velice se zajímali o centrální výsledky a možnost jejich porovnání například s žáky ze sousední třídy, ale také se stejně starými žáky např. ze Zlína nebo z Prahy. Ti nejstarší si dokonce ze sebraných dat sami vytvářeli sloupcové a výsečové grafy v Excelu. Závěry výzkumu si můžete prohlédnout na www.miniscitani.cz
RNDr. Miroslava Černá

IMG_3164 IMG_3115 IMG_3117 IMG_3119 IMG_3123 IMG_3124 IMG_3127 IMG_3136 IMG_3142 IMG_3143 IMG_3145 IMG_3146 IMG_3147 IMG_3153 IMG_3156 IMG_3162 IMG_3163