Restaurování vycpaných zvířat v prvním prázdninovém týdnu na ZŠ Vítězná v Litovli

16.09.2014 / 13:36

Restaurování vycpaných zvířat v prvním prázdninovém týdnu na ZŠ Vítězná v Litovli

Naše škola vlastní bohatou a zachovalou sbírku 86 preparovaných zvířat. Cena exponátů je nevyčíslitelná, jelikož stáří se odhaduje na 100let. Původně byla součástí základní školy patřící pod gymnázium Jana Opletala v Litovli. Po odstěhování základní školy z budovy gymnázia sbírku zvířat nechal tehdejší ředitel Jaroslav Hála restaurovat přerovským muzejním preparátorem panem Jiřím Jandou. V nové škole následně vyrobili vitríny v přírodopisné učebně na druhém stupni, kde se sbírka umístila. Dílčí úpravy prováděla také paní učitelka Božena Kadláčková. Po jedenácti letech od vzniku školy ZŠ Vítězná jsem se rozhodla s paní ředitelkou Zuzanou Absolonovou naší nádhernou sbírku opět nechat upravit a vyčistit. V prvním prázdninovém týdnu jsem oslovila pana Marka Nimrichtera, který pracuje s exponáty na zámku Úsov. Celý týden je dával do původního stavu.

Exponáty jsou chloubou naší přírodovědné sbírky a také i učební pomůckou. Žáci si tak lépe dokáží představit velikost a krásu těchto zvířat.

Mgr. Andrea Švecová

DSC05208 DSC05215 DSC05224