Romský (?) hlavolam

14.12.2015 / 13:31

Romský (?) hlavolam

Ve středu 9. 12. 2015 absolvovali žáci osmých ročníků v současnosti velmi aktuální program nazvaný Romský (?) hlavolam. Program škole nabídla Osvětová beseda o. p. s. z Prahy (www.osvetovabeseda.cz) jako program podpořený Olomouckým krajem. Byl tedy pro děti zcela zdarma.

Zajímavou formou lektorka žáky seznámila s kulturou romské menšiny, s problémy, které společnost v této oblasti řeší, s některými mýty, ale na rovinu mluvila i o nedokonalém sociálním systému naší země. Část besedy byla věnována historii Romů na našem území (pracovní tábory za 2. světové války). A že i Romové mohou být úspěšnými, se děti dozvěděly uvedením celé řady známých jmen (Charlie Chaplin,  Yul Brynner, Richard Samko, Vlasta Horváth,…).

Závěr programu patřil vymezení pěti výstupů, o kterých by žáci měli určitě přemýšlet, a to:

• Všichni lidé jsou stejní, žádné etnikum není nadřazeno jinému.

• Upozornit na nepravost není rasismus.

• Není pravda všechno, co se říká v televizi nebo píše na sociálních sítích. Ověřujme si informace.

• Všichni máme šanci, tedy i Romové. Záleží jen na nás.

• Používejme vlastní rozum a naslouchejme si. Nikoho neodsuzujme dřív, než jej poznáme.

ZŠ Litovel 9. 12. ZŠ Litovel 9. 12.15 ZŠ Litovel 9.12. 15 ZŠ Litovel 9-12-15