Slavnostní akademie k 15. výročí otevření ZŠ na Vítězné

04.04.2017 / 20:38

Slavnostní akademie k 15. výročí otevření ZŠ na Vítězné

Nechce se ani věřit, že už je to celých patnáct let, co kterýsi politik, dnes už si ani nevzpomenu který, přestřihl pásku před vchodem do zbrusu nové školy v Litovli. Byl to okamžik slavnostní a významný, protože nové školy se zase tak často neotvírají. Za těch dlouhých patnáct let už škola prožila mnohé. Změny na místě ředitele, odchody učitelů a příchody nových sil. Jejími dveřmi prošly stovky dětí. Úspěchy některých z nich se zapsaly do historie nejen školy, ale i města Litovle. Potkaly ji časy dobré i méně přívětivé. Jenže tak už to v životě chodí. Škola je organismus živý, neustále se proměňující s dobou i měnící se společností. Co zůstává, je její význam. A to nejen jako instituce vzdělávací, ale především, a já to tak vnímám, jako instituce kulturní. Každodenní setkávání se dvou i více generací je obohacující pro všechny zúčastněné, přináší nové podněty, nápady, nutí k přemýšlení.

Slavnostní žákovská akademie uspořádaná právě k patnáctému výročí otevření školy proběhla symbolicky v úterý 28. března, kdy si kulturní svět připomíná narození učitele národů Jana Ámose Komenského a kdy pedagogové společně s dětmi slaví svůj svátek. A je třeba říci, že akademie svátkem opravdu byla. Po dlouhé týdny paní učitelky a páni učitelé se svými žáky nacvičovali jednotlivá vystoupení. Pečlivě se připravovaly choreografie, kostýmy, rekvizity i kulisy. Zúčastnilo se všech 22 tříd prvního i druhého stupně, tedy přibližně 400 účinkujících. Aby vše klaplo, bylo třeba skvělé organizace. O tu se zasloužily především paní učitelky Iveta Pospíšilová a Michaela Skálová. Ale pomáhal, kdo měl ruce nohy – asistentky, vychovatelky školní družiny, třídní i netřídní učitelé. V neposlední řadě také pan školník a paní uklízečky, kteří jídelnu, kde akademie probíhala, připravovali.

V úterý odpoledne praskala školní jídelna ve švech. Přestože byl překrásný jarní den, svítilo sluníčko a lákalo k vycházce do přírody, většina rodičů si nenechala ujít vystoupení své ratolesti. Akademii zahájila paní ředitelka Mgr. Zuzana Absolonová spolu s místostarostou města Litovle panem Viktorem Kohoutem. A pak už nastupovaly jednotlivé třídy se svými představeními. A bylo se na co dívat. Na jevišti se střídali tanečníci, zpěváci, hudebníci, recitátoři, sportovci, kouzelníci i reklamní agenti. Hemžilo se to skřítky a kovboji, popeláři a modely a modelkami, zvířátky, kytkami a chodícími stromy, zněly známé i exotické rytmy, proletěli jsme se křížem krážem celým světem. Na jeviště přišla také Tři prasátka, Vlk a Červená Karkulka. Potlesk střídal potlesk. Sotva jím diváci ze scény vyprovodili jednu třídu, už nastupovala jiná. Konferenciérky, dívky z devátého ročníku, každou třídu uvedly a představily. Jedním slovem „show“. Podívaná jak má být.

Už ve středu ráno zasedli žáci opět do svých lavic, kantoři za katedry a začal obyčejný školní den. Na každém z nás však určitě ulpěl střípek z úspěchu a opojení předešlého odpoledne, aby nám byl povzbuzením a motivací do další práce.

Miloslava Flášarová

Fotografie: http://mslitovel.rajce.idnes.cz/Skolni_akademie_28._3._2017/

Videa jednotlivých tříd: https://www.youtube.com/playlist?list=PLK4XS2pc8lF-6YGg9KZsPWD-yzaFGU-Wy

1. A 1.B + 9.B 1.C 2. B 2.A 3.A 3.B 3.C 4.A 4.B 4.C 5.A 5.B 6.A 6.B 7.A 7.B 8.A 8.B 9.A