Výukový program Terárium Praha

30.01.2014 / 13:38

Výukový program Terárium Praha a návštěva PRAHY

Žáci 6. A se zúčastnili 24. 1. 2014 výukového programu v TERÁRIU PRAHA, kde nás přivítala ošetřovatelka Lucie Vaňková a slíbila nám překvapení. Informovala nás, co vše tu uvidíme. Žijí tady různé druhy želv, hadů, ještěrů, pavouků, surikaty, mangusty trpasličí a pásovec, kterého jsme zrovna zastihli spícího. Bylo nám řečeno, že se budí pouze na občasné hrátky, hrabání a hlavně na krmení. Sní doslova vše, na co přijde (ovoce, zeleninu, maso, vajíčka, granule, konzervy, hmyz...)

Dalším průvodcem světem Terária byl pan Karel Kerouš, který nám řekl, že jedna část Terária se nazývá „JEDOVNA“. To proto, že v této části se nacházejí samí jedovatí hadi. Mohli jsme vidět mambu černou, zmiji rohatou, zmiji gabunskou, chřestýše diamantového, kobru královskou, nejjedovatějšího suchozemského hada Taipana a mnoho dalších. Zjistili jsme, že základním prostředkem pro léčbu otravy po hadím uštknutí jsou stále antiséra vyráběná z krve koní „naočkovaných“ hadím jedem.

Pan Kerouš dětem vysvětlil, jak působí hadí jed, jak postupovat, když dojde k uštknutí, a jak léčit oko při plivnutí jedu od plivajících kober, které zde také najdeme. Další zajímavostí, kterou jsme v Teráriu viděli, je varan papuánský, nejdelší druh ještěra na světě. Žije vysoko v korunách stromů a mangrovových porostech, kde je velkým predátorem. Dokonce tu mají pravěké dinosaury, ke kterým patří leguáni. Zajímavým zvířetem je například vzácný kruhochvost štítnatý. Tento druh se vyskytuje

v Africe a v případě hrozby se dokáže zakousnout do ocasu a stočit do klubíčka. Zaujala nás také velikost krajty tmavé, která patří k největším hadům světa.

Po úžasné výukové hodině přišlo na řadu překvapení. Tím bylo setkání s mládětem lva pustinného jménem Nelson. Při krmení nám Nelson připomínal malé dítě a všichni jsme pozorovali, jak si pochutnává na mlíčku. Po jídle děti malému lvíčeti předaly hračky, které mu přivezly. Mohly si chvíli s malou šelmou hrát. Byl to jedinečný zážitek, protože po krátkém čase z Nelsona vyroste krásný lev a bude budit velký respekt.

Ošetřovatelka Lucie Vaňková nám ještě předvedla papouška s názvem eklektus různobarvý. Je to druh papouška s nejlépe rozpoznatelným pohlavním dimorfismem na světě: samci jsou světle zelení, zatímco samice červené až nafialovělé. Na závěr jsme ještě mohli zapózovat s krajtou královskou, která má velice dekorativní zbarvení, manipulace s ním je snadná, nekouše a navíc nedorůstá značných velikostí.

Výukový program byl oživen ukázkou živých zvířat. Moc děkujeme a rádi se opět vrátíme.

Po výukovém programu jsme se metrem vydali do centra Prahy. Nejdříve jsme navštívili Staroměstské náměstí, podívali se na orloj a naše prohlídka končila na Václavském náměstí. Pak už jsme jen počkali na vlak a jeli domů.

Fotogalerie uložena na: http://zsvitezna.rajce.idnes.cz/24.1.2014_TERARIUM_PRAHA/

Mgr. Andrea Švecová

24.0 24.01 24.1. 24.11-001 24.13 24.16 D37 D53 D55 D82 D114 D125 D126 D298